Народні депутати України від 1 квітня 2016 року запропонували проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за посередництво в хабарництві».
Як говориться в пояснювальній записці, у доктрині кримінального права немає єдиного підходу до кримінально-правової оцінки дій посередника. На практиці судові та правоохоронні органи часто випускають з уваги дану фігуру або ж кваліфікують дії посередника цілком протилежно (як підбурювача, як організатора, як співвиконавця або як пособника у вчиненні так званого «службового підкупу»).
Депутати особливо підкреслюють ще й те, що не всі дії посередника у підкупі можуть бути потенційно кваліфіковані, адже в чинному Кримінальному кодексі України є прогалини, які взагалі унеможливлюють притягнення до кримінальної відповідальності посередників у підкупі.
«Зокрема, мова йде про так званому «внестороннем посередництва» (коли неправомірна вигода передається через кількох посередників). Також найбільш поширене фізичне посередництво (наприклад, про звичайної механічної передачі грошей або інших цінностей за корупційної угоди)», — йдеться в записці.
Також зазначається, що при грамотному побудові позиції захисту може скластися ситуація, коли діяльність посередника у підкупі очевидна, небезпечна, однак має місце прогалина в кримінально-правовому регулюванні. Наприклад, коли вчинені посередником дії виходять за межі інституту співучасті та притягнути до кримінальної відповідальності посередника стає неможливо.
Проектом вищевказаного закону пропонується ввести нову статтю в Кримінальному Кодексі України про відповідальність за посередництво в хабарництві.