тел. міський +38 044 223 20 94   email:chevguz@gmail.com
моб. +38 050 331 85 95, +38 067 404 11 85 сайт:chevguz.com

Страхові поневіряння автомобілістів

Консультація онлайн > Автотема, ДТП > Страхові поневіряння автомобілістів

       Нещодавно набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ДТП і виплат страхового відшкодування». Завдяки йому водії отримали право самостійно оформляти матеріали аварій. Фактично вводиться поняття так званого європротоколу або єврорапорту, що дозволяє не залучати працівників ДАІ при скоєнні незначних ДТП. Такі нововведення покликані полегшити життя автомобілістам, але не гарантують їм своєчасного відшкодування. Адже значна частина страхових компаній в Україні досі не може оговтатися після фінансової кризи 2008 – 2009 років.

 «Безстрокове» відшкодування

Упевнитися у цьому на власному досвіді довелося водію Сергію Смірнову (прізвище за проханням героя публікації змінено), який, потрапивши у ДТП, півроку за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВЕ/5785699 не міг отримати від ЗАТ «Міська страхова компанія» відшкодування у розмірі 10 тис. 127 грн.

За цей період від потерпілого у ДТП, що встановлено постановою суду 10.02.2011 року, надійшло десятки скарг не лише до фірми-боржника, а й до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та навіть прокуратури Шевченківського району м. Києва. Але прискорення погашення заборгованості з боку страхової компанії так і не відбулося. Тому після прострочення місячного терміну, відведеного на переказ суми відшкодування, Сергій Смірнов, на підставі статті 37-2 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», надіслав заяву до ЗАТ «Міська страхова компанія» про нарахування пені на суму відшкодування. Однак і там не квапилися виконувати такі зобов’язання.

Суттєво не допомогли і звернення до Держфінпослуг, звідки надходили лише відписки. І тільки з третьої спроби чиновники цього органу спромоглися надати більш змістовну відповідь, у якій йшлося про результати позапланової інспекції ЗАТ «Міська страхова компанія». Фактично лише через три місяці після порушення строків виплати страхового відшкодування вони визнали, що у діях страхової компанії містяться ознаки порушення чинного законодавства. У зв’язку з чим наприкінці червня цього року інспекторами Держфінпослуг було порушено відповідне провадження. Як-то кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Адже, приміром, від Шевченківської прокуратури Києва взагалі не надійшло до скаржника жодної відповіді. Там не спромоглися навіть надіслати банальної відписки.

Зменшені виплати

Проте піврічне листування з органами влади клієнта страхової компанії Смірнова не пройшло даром. На початку вересня йому таки надійшов довгоочікуваний грошовий переказ, сума якого замість десяти з лишнім тисяч гривень складала лише 9 тис. 555. «З яких причин головний офіс фірми зменшив страхове відшкодування, на жаль, мені не відомо, -- пояснює Сергій Смірнов. – Адже це було здійснено без будь-яких пояснень».

Така ж ситуація склалася і з нарахуванням пені. Згідно з чинним законодавством місячний термін виплати відшкодування скінчився 15 березня 2011 року. Страхова компанія провела виплати 2 вересня 2011, тому кількість днів з нарахування пені складає 170 днів, а не 134, як було нараховано страховою компанією та ще й зі зменшеною сумою. У результаті – страховики виплатили лише 560 грн замість 731 грн 24 коп. З огляду на це, пан Смірнов знову звернувся до Держфінпослуг з проханням зобов’язати ЗАТ «Міська страхова компанія» ліквідувати перед ним свою фінансову заборгованість та перерахувати на його рахунок недоплачену суму відшкодування. Сподіваємося, що результати такого звернення не змусять його автора знову так довго чекати.

До речі, такий випадок із небажанням страхових компаній у встановлені строки виплачувати водіям відшкодування збитків від ДТП, як засвідчує практика, є, якщо не характерним, то вже точно не поодиноким. Проте, це далеко не найгірше, що може трапитися із застрахованим автомобілістом.

Загадкова втрата документів

Так, Сергій Міхнюк (прізвище за проханням героя публікації змінено) рік тому на своєму авто потрапив у аварію, у якій був визнаний судом потерпілим. Винуватець ДТП мав страховий поліс ЗАТ «Міська страхова компанія» № ВЕ 3043800. Після проходження усіх необхідних процедур та зібрання відповідних документів у страховій компанії пан Міхнюк отримав відповідь, що сума оцінки збитків склала 16 тис. грн. Проте йому у встановлений чинним законодавством строк її так і не вдалося отримати, оскільки через два місяці від ЗАТ «Міська страхова компанія» надійшов лист, у якому повідомлялося, що поліс винуватця ДТП визнаний недійсним, оскільки укладений на бланку, який був втрачений (викрадений). Страхову премію за даним полісом ЗАТ «Міська страхова компанія» не отримувала, тож і виплачувати нараховану раніше компенсацію не вважає за потрібне.

Як бачимо, ЗАТ "Міська страхова компанія" в односторонньому порядку визнала належно оформлений страховий поліс недійсним. Причому на ньому стоїть їхня печатка, а в листі вказано, що вкрадені були лише бланки. До того ж, сам поліс винуватця оформлений першими числами червня, а оголошення про його викрадення відбулося лише у серпні. Тому виникає цілком логічне запитання: чому так довго страховики не помічали втрати документів?

«Швидше за все, таке стало можливим через нехлюйство страхових агентів, але це внутрішні проблеми компанії, а не її клієнтів. Вона не має права на підставі цього визнавати абсолютно законно оформлений поліс недійсним і перекладати свої бізнес-ризики з поширення полісів на плечі страхувальників. А, може, вони реалізували ці поліси через третіх осіб і просто таким чином вирішили не нести за них відповідальність у майбутньому? У будь-якому випадку, це пахне шахрайством», -- переконаний ошуканий клієнт страхової компанії Сергій Міхнюк. – Загалом ситуація складалася таким чином, що мені нічого не залишалося, як звертатися за стягненням збитків до винуватця ДТП. Проте є одне «але». Винуватець ДТП – пенсіонер, інвалід-ліквідатор аварії на ЧАЕС, у минулому, навіть, був главою районної організації інвалідів-чорнобильців. Мені просто совість не дозволила подавати на цю людину до суду. Тому я вирішив шукати правди у адміністративному порядку, звертаючись до Держфінпослуг та правоохоронних органів».

Законодавчі ініціативи:

Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ДТП і виплат страхового відшкодування» передбачається нова процедура оформлення матеріалів ДТП, в яких було пошкоджено застрахований транспорт та ніхто не постраждав. Він був розроблений з урахуванням позитивного досвіду європейських держав.

Слід зазначити, якщо внаслідок ДТП отримані незначні пошкодження (до 10 000 грн) транспортних засобів -- це питання виключно сфери страхування без участі державних органів. Єдине, що потрібно зробити учасникам ДТП у таких випадках, – повідомити страхову компанію про те, що відбулася автопригода. Повідомлення оформляється за встановленою формою. Проте його застосування передбачено законом, якщо внаслідок ДТП немає травмованих, загиблих людей; у всіх учасників відсутні ознаки алкогольного, наркотичного сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів; всі учасники ДТП присутні на місці події, застрахували свою відповідальність та згодні з причиною ДТП.

Прийнятий Закон вирішує питання, пов’язані з врегулюванням тих випадків, в яких була обопільна вина учасників ДТП. За наявності вини кількох учасників збиток відшкодовується в рівних частинах пропорційно. Також, відповідно до цього Закону, буде відшкодовуватися тільки той збиток, який заподіяний транспортному засобу потерпілого. У разі, якщо він хоче отримати відшкодування ще за будь-яке майно, то повинен викликати ДАІ.

Коментар старшого юриста громадської організації "Захист прав споживачів фінансових послуг" Анатолія Соболевського:

– З одного боку, Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ДТП і виплат страхового відшкодування» знімає багато існуючих проблем з оформленням страхових випадків, а з іншого – може призвести до збільшення вартості страхових полісів. Адже великі страхові компанії належать представникам влади, які зацікавлені у надприбутках. Тому найближчим часом поліс автоцивільної відповідальності може здорожчати на 10%. Поки що для водія зі стажем водіння до трьох років, який їздить у місті-мільйоннику на "Ланосі", страховка коштує 731 грн. Так що вона подорожчає більше ніж на 70 гривен. Зростання ціни було б виправдане, якби страховики збільшили розмір виплат. Але він залишається на тому ж рівні, в межах 50 тис. грн. Українці також доплачуватимуть і за голограми, які клеїтимуть на стикер під лобове скло. Голограми – це ініціатива держави. За великим рахунком, вони водіям не потрібні. Тому додаткові витрати на їхній друк не повинні були перекладені на водіїв.

Олександра ТИМОЩУК

Написати коментар
Я не бот