20 листопада 2012 року набув чинності новий Кримінально процесуальний кодекс України. Відповідно до його положень у кримінальне процесуальне законодавство України вводиться ряд нових інститутів. Зокрема, впроваджуються “кримінальні правопорушення” (які поділятимуться на злочини та кримінальні проступки), ліквідовуються стадія порушення кримінальної справи та інститут повернення кримінальної справи на додаткове розслідування, вводиться новий суб’єкт кримінального провадження – “слідчий суддя”, запроваджується дистанційне досудове розслідування тощо.
Згідно з нормами нового КПК України слідчий, прокурор не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Слідчий відразу (в найгіршому разі – через 24 години) після вчинення кримінального правопорушення матиме можливість проводити повний комплекс слідчих та розшукових дій, необхідних для повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування. Крім того, слідчий матиме право проводити негласні слідчі (розшукові) дії, які ще значно розширюють його процесуальні права та можливості.
Із заявою чи повідомленням про вчинене правопорушення до правоохоронних органів може звернутися як заявник, так і потерпілий. Новий КПК розрізняє цих суб’єктів. Більше того, він наділяє заявника певними правами вже на стадії реєстрації заяв (право отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію, підтверджувати факти викладені в заяві речами та документами, а також отримати інформацію про закінчення досудового розслідування). Відтак, заявник практично відразу матиме суттєвий арсенал прав для відстоювання своїх інтересів.