26 квітня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» № 1193-VII від 09.04.2014 року (далі – Закон).
Даним Законом у Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Законом України від 19 травня 2011 року № 3392, скасовано значну частину дозвільних документів у сфері господарської діяльності, зокрема, у сфері поводження з відходами та агрохімікатами, зберігання зерна, використання водних ресурсів, ввезення радіоелектронних засобів загального користування.
Законом також скасовано низку документів дозвільного характеру, які не ввійшли до згаданого Переліку документів дозвільного характеру, проте необхідність отримання яких встановлена спеціальними законами, шляхом виключення з цих законів відповідних норм.
Даний закон встановлює вимогу, за якою дозвільний орган, що оформлює документ дозвільного характеру, здійснює всі необхідні дії щодо одержання погоджень, висновків та інших документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, без залучення суб'єкта господарювання.
Законом також внесено зміни до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в частині анулювання дозвільних документів. Так, до внесення відповідних змін анулювання документів, що мають дозвільний характер здійснювалося центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами з таких підстав:
1. Звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;
2. Припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація);
3. Припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
4. Встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
З прийняттям Закону анулювання дозвільного документу на підставі встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації стало можливим лише у судовому порядку шляхом звернення дозвільного органу до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.
Також у судовому порядку стало можливим анулювання дозвільного документу на підставі здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
З прийняттям Закону перелік підстав для анулювання документів дозвільного характеру, як і раніше, залишився невичерпним.